דרשה לבר מצווה - שאלות (ותשובות) נפוצותבעוד זמן מה מגיע בר המצווה של הילד, וחוץ מהדאגה למקום, ללימוד לעליה לתורה, להזמנת האורחים, לבגדים, לאוכל ול.. ול... ול.. צריך גם להכין דרשה. אספנו את השאלות שהופנו אלינו במהלך השנים בהן כתבנו ברכות לבר מצווה ודרשות, וכדי להקל עליכם ועליכן גם השבנו עליהן. מי מכין את הדרשה לבר מצווה - הילד או ההורים? בואו נגיד שעוד לא נתקלנו בילד שהתקשר אלינו וביקש שנעזור לו לכתוב את הדרשה, תמיד היו אלה ההורים, שגם נתנו את הפרטים והיו איתנו בקשר. אפשר לספור על אצבעות כך היד את הילדים שדיברו איתנו, העירו, ביקשו. רובם היו מאחורי הקלעים, מהנהנים לעצמם : "צריך להקריא דרשה, שיהיה". למרות שברור לכולנו, שככל שהילד יהיה מעורב יותר, יספר את אשר על ליבו, יחשוב - מעבר למסיבה - על מהות הארוע ויבדוק עם עצמו מה הוא רוצה להגיד - כך הדרשה תהיה מחוברת אליו יותר, והוא ירגיש נוח יותר להקריא אותה. מה אומרים ? האם מודים לכל מי שהביאני עד הלום? האם מספרים על פרשת השבוע וקושרים אותה לימינו? למשפחתנו? האם מספרים על עצמי? אין ספק שהקישור בין עבר והווה הוא חזק ומחבר את הילד למקורותיו. החיבור האישי נותן נופך מיוחד לכל הדרשה, ואנחנו בהחלט ממליצים לספר על התחביבים, האהבות המיוחדות והשאיפות לעתיד (הקרוב כמובן). הומוריסטי או רציני? לגמרי תלוי באופי הילד ואופי הארוע. אנחנו תמיד דוגלים בהומור. הומור מקל על ההקראה, על ההאזנה, ובינינו, אם היינו הקהל - היינו רוצים קצת לחייך, או אף למעלה מזה (אגב, היה נחמד אם גם ברכות בר מצווה שמברכים האורחים היו הומוריסטיות). את מי מזכירים? עד איזה עומק משפחתי מגיעים? טוב, הורים ואחים זה ברור, סבא וסבתא משני הצדדים, תלוי בעומק הקשר, ואנחנו יכולים להעיד שרוב רובן של הברכות מופנות גם לסבא ולסבתא. לעתים אין איזון בין שני הצדדים ואז קצת קשה להלל צד אחד ואת השני "לקפח". אבל כדאי לזכור שאלו הם רגעי נחת גדולים, בעלי אפקט גדול גם לעתיד, ולכן כדאי לנצל את הבמה להודות ולברך כל דמות קרובה ואהובה. מקליטים או מקריאים? ידוע כי פחד קהל הוא הפחד הנפוץ ביותר (יותר מפחד מוות...) אשר על כן אפשרות ההקלטה נותנת מענה הולם לכל אלו שלא ממש אוהבים את העמידה מול כל האורחים. החסרון הבולט של הקלטה מראש הוא העדר הקשר הישיר בין חתן בר המצווה עם אורחיו, ואפילו אם יש קצת טעויות - זה חלק מהעניין, שהרי כל אחד מהאורחים זוכר עצמו עומד ודורש ומתרגש... שרים או מדברים? אפשרות טובה להפגת מתחים ולהשמעת המסר ביתר קלות היא השרת הדרשה, ז"א - לקחת לחן של שיר ידוע ו"להלביש" עליו את המילים המבוקשות. השיר בד"כ קצבי, סוחף את הקהל, ומאפשר להעביר באופן קליל את הדרשה. יש לקחת בחשבון שלשם כך נדרש קצת כשרון מוזיקלי וכמובן הכנות רבות. לסיכום, הדרשה לבר מצווה כדאי שתהיה הולמת את אופי הילד, הקשרים המשפחתיים, אופי הארוע, כן, וגם הנכונות של האורחים לשמוע.... בכל אופן, כדאי שנער בר המצווה יהיה מעורב בהכנתה, ויתחבר למה שאומר. בכל זאת בר-מצווה, לא ? מזל טוב גדול, ובהצלחה! כמובן שטיפ זה מופנה גם לדרשות בת מצווה, ולילדות-נערות שחוגגות בת מצווה ומעוניינות לשאת דרשה לבת מצווה.

דרשה לבר מצווה – שאלות (ותשובות) נפוצות

בעוד זמן מה מגיע בר המצווה של הילד, וחוץ מהדאגה למקום, ללימוד לעליה לתורה, להזמנת האורחים, לבגדים, לאוכל ול.. ול… ול.. צריך גם להכין דרשה.
אספנו את השאלות שהופנו אלינו במהלך השנים בהן כתבנו ברכות לבר מצווה ודרשות, וכדי להקל עליכם ועליכן גם השבנו עליהן.
מי מכין את הדרשה לבר מצווה – הילד או ההורים?

בואו נגיד שעוד לא נתקלנו בילד שהתקשר אלינו וביקש שנעזור לו לכתוב את הדרשה, תמיד היו אלה ההורים, שגם נתנו את הפרטים והיו איתנו בקשר.
אפשר לספור על אצבעות כך היד את הילדים שדיברו איתנו, העירו, ביקשו. רובם היו מאחורי הקלעים, מהנהנים לעצמם : "צריך להקריא דרשה, שיהיה".
למרות שברור לכולנו, שככל שהילד יהיה מעורב יותר, יספר את אשר על ליבו,
יחשוב – מעבר למסיבה – על מהות הארוע ויבדוק עם עצמו מה הוא רוצה להגיד – כך הדרשה תהיה מחוברת אליו יותר, והוא ירגיש נוח יותר להקריא אותה.

מה אומרים ?
האם מודים לכל מי שהביאני עד הלום? האם מספרים על פרשת השבוע וקושרים אותה לימינו? למשפחתנו? האם מספרים על עצמי?
אין ספק שהקישור בין עבר והווה הוא חזק ומחבר את הילד למקורותיו. החיבור האישי נותן נופך מיוחד לכל הדרשה,
ואנחנו בהחלט ממליצים לספר על התחביבים, האהבות המיוחדות והשאיפות לעתיד (הקרוב כמובן).
הומוריסטי או רציני?
לגמרי תלוי באופי הילד ואופי הארוע. אנחנו תמיד דוגלים בהומור. הומור מקל על ההקראה, על ההאזנה,
ובינינו, אם היינו הקהל – היינו רוצים קצת לחייך, או אף למעלה מזה (אגב, היה נחמד אם גם ברכות בר מצווה שמברכים האורחים היו הומוריסטיות).

את מי מזכירים?
עד איזה עומק משפחתי מגיעים? טוב, הורים ואחים זה ברור, סבא וסבתא משני הצדדים, תלוי בעומק הקשר,
ואנחנו יכולים להעיד שרוב רובן של הברכות מופנות גם לסבא ולסבתא. לעתים אין איזון בין שני הצדדים ואז קצת קשה להלל צד אחד ואת השני "לקפח".
אבל כדאי לזכור שאלו הם רגעי נחת גדולים, בעלי אפקט גדול גם לעתיד, ולכן כדאי לנצל את הבמה להודות ולברך כל דמות קרובה ואהובה.

מקליטים או מקריאים?
ידוע כי פחד קהל הוא הפחד הנפוץ ביותר (יותר מפחד מוות…) אשר על כן אפשרות ההקלטה נותנת מענה הולם לכל אלו שלא ממש אוהבים את העמידה מול כל האורחים.
החסרון הבולט של הקלטה מראש הוא העדר הקשר הישיר בין חתן בר המצווה עם אורחיו,
ואפילו אם יש קצת טעויות – זה חלק מהעניין, שהרי כל אחד מהאורחים זוכר עצמו עומד ודורש ומתרגש…

שרים או מדברים?
אפשרות טובה להפגת מתחים ולהשמעת המסר ביתר קלות היא השרת הדרשה,
ז"א – לקחת לחן של שיר ידוע ו"להלביש" עליו את המילים המבוקשות.
השיר בד"כ קצבי, סוחף את הקהל, ומאפשר להעביר באופן קליל את הדרשה.
יש לקחת בחשבון שלשם כך נדרש קצת כשרון מוזיקלי וכמובן הכנות רבות.

לסיכום, הדרשה לבר מצווה כדאי שתהיה הולמת את אופי הילד, הקשרים המשפחתיים, אופי הארוע, כן, וגם הנכונות של האורחים לשמוע….
בכל אופן, כדאי שנער בר המצווה יהיה מעורב בהכנתה, ויתחבר למה שאומר.
בכל זאת בר-מצווה, לא ?

מזל טוב גדול, ובהצלחה!

כמובן שטיפ זה מופנה גם לדרשות בת מצווה, ולילדות-נערות שחוגגות בת מצווה ומעוניינות לשאת דרשה לבת מצווה.

3 תגובות בנושא “ברכת פרידה כשמגיע סוף דבר”

 1. יש לי שאלה באם אתם יכולים לעזור הגיב:

  לצערי רעיתי זהבה נפטרה ובסוף החודש יש לנו הזכרה למלות שנה לפטירה. שאלתי באם אתם יכולים להציע לי לכתוב מכתב פרידה לרעייתי זהבה שהותו אני הקריא במלאות שנה לפטירתה
  בתודה מכל הלב אני אקרא זאת בזמן ההזכרה תודה

 2. מילים מהלב, אתר הברכות המחממות את הלב הגיב:

  שלום רב,
  ראשית, משתתפים בצערך.
  אנו כמובן יכולים לכתוב עבורך מכתב פרידה במלאות שנה לפטירת רעייתך.
  כדי שהמכתב יהיה אישי ומיוחד ושיקף את אשר על לבך, אנו זקוקים לפרטים.
  אנא צור איתנו קשר במייל info@mehalev.co.il
  או בטלפון 050-4478278.
  בשיחתנו נעזור לך למסור לנו את הפרטים ונבדוק את עלות כתיבת המכתב.
  בברכה,
  צוות הכותבים של אתר מילים מהלב

 3. גילעד הגיב:

  פרידה חבר

כתיבת תגובה

לאלו שרוצים ברכה לא נדושה, לאלו שחסרות להם ברכות תודה או הקדשה, לאלו שמחפשים ברכה שונה ומיוחדת, ברכה לחתונה, ברכות  לבר מצווה או ברכות ליום הולדת, הגעתם בדיוק למקום הנכון, מקום בו תוכלו למצוא ברכה לכל עת, אתר ברכות מושקע ומחכה רק לך, כי בינינו - מי לא רוצה לקבל ככה סתם מילה טובה או ברכה ? אתר הברכות "מילים מהלב" מברך אתכם על השימוש באתר ושמח על האפשרות להגיש לכם ברכות לכל ארוע ומטרה בחיים.

לאלו שרוצים ברכה לא נדושה, לאלו שחסרות להם ברכות תודה או הקדשה, לאלו שמחפשים ברכה שונה ומיוחדת, ברכה לחתונה, ברכות  לבר מצווה או ברכות ליום הולדת, הגעתם בדיוק למקום הנכון, מקום בו תוכלו למצוא ברכה לכל עת, אתר ברכות מושקע ומחכה רק לך, כי בינינו - מי לא רוצה לקבל ככה סתם מילה טובה או ברכה ? אתר הברכות "מילים מהלב" מברך אתכם על השימוש באתר ושמח על האפשרות להגיש לכם ברכות לכל ארוע ומטרה בחיים.לאלו שרוצים ברכה לא נדושה, לאלו שחסרות להם ברכות תודה או הקדשה, לאלו שמחפשים ברכה שונה ומיוחדת, ברכה לחתונה, ברכות  לבר מצווה או ברכות ליום הולדת, הגעתם בדיוק למקום הנכון, מקום בו תוכלו למצוא ברכה לכל עת, אתר ברכות מושקע ומחכה רק לך, כי בינינו - מי לא רוצה לקבל ככה סתם מילה טובה או ברכה ? אתר הברכות "מילים מהלב" מברך אתכם על השימוש באתר ושמח על האפשרות להגיש לכם ברכות לכל ארוע ומטרה בחיים.

מתנה אוהבת
 למילוי הלב, לעוד אהבה
משלוח חינם
להזמנת מתנת מארז גלויות ואוהבות