המדריך לכותבי ברכות - חלק א'רצית לנצל את כשרון הכתיבה שלך ולכתוב ברכות בצורה מקצועית ? הרי לא פעם אנו מתבקשים לכתוב עבור אחרים, אם זה בתשלום או ללא תמורה. תהיה אשר תהיה הסיבה - כדאי שנעשה זאת במקצועיות, ונוציא תחת ידנו את הברכה המושלמת שתשמש בצורה המיטבית את המזמין. בעת כתיבת ברכות על פי הזמנה עלינו לעבוד על פי שלבים מוגדרים : קבלת הפרטים שיחת התשאול היא הברז הפותח את זרימת מי הרעיונות. השיחה מהווה את תחילת כתיבת הברכה, מנביטה את כיוונה של הברכה, ונותנת כר לספיגת רוח הדברים. שאלון,  נכון לא נכון? אפשר לתת לאנשים למלא שאלון, אך שיחה חופשית היא מקור חשוב להכרת מזמין הברכה, להבנת צרכיו, רצונותיו, ציפיותיו, היא גם מאפשרת לשמוע את  טון הדברים, מאפשרת לקיים דו-שיח ולשאול שאלות. לא אחת מועלים בשיחה פרטים שלא יופיעו בברכה, אך הם נותנים בסיס רחב להכרת הנפשות הפועלות. התשאול - איך מתחילים? כדאי להתחיל ברקע כללי, למשל אם מדובר על ברכה לחתונה – מתי החתונה נערכת, איפה, קצת על הזוג, איך הכירו, ורק אח"כ להיכנס לעובי הקורה ולקבל פרטים על כל אחד מהם וכו' מה עושים כשמזמין הברכה ממעיט במתן אינפורמציה? תשובות נפוצות הן : "כמו כל ילדי בר המצווה", "הוא בעל מושלם", "רוצה לאחל לו מה שכל אבא מאחל לבת שלו שמתחתנת" וכו'. תשובות קצרות המקמצות בפרטים.  מכיוון שאנחנו ככותבי ברכות מקצועיים נדרשים לכתוב ברכה מיוחדת ואישית המתאימה ככפפה ליד, נשאל שאלות המזמינות פירוט : "מה מאפיין אותו", "במה מתבטא היותו בעל מושלם" "מה הכי חשוב לך לאחל לו" וכו' כמה פרטים צריך לקבל ? צריך שיהיה "בשר" לכתיבה, ועל כן תשובות סגורות ולא מפורטות,לא מקדמות את כתיבת הברכה. כדאי לקבל פרטים מקיפים, על האדם, סביבתו, מנהגיו, קשריו, אהבותיו ושנאותיו, כך ניטיב להכירו, כך ניטיב לשלב פרטים אלו בברכה בפרקטיקה – האם להקליט את הפרטים או לרשום אותם? הרישום הוא השיטה הטובה ביותר, אכן צריך למהר ולרשום בקצב הדיבור, לעתים יש פיזור, חזרה על דברים, אבל כדאי לרשום. מספיקה מילה אחת חדשה שנוכל להיעזר בה בכתיבת הברכה. בהמשך - איך מעבדים את הפרטים לברכה מיוחדת ושלמה.  

המדריך לכותבי ברכות – חלק א'

רצית לנצל את כשרון הכתיבה שלך ולכתוב ברכות בצורה מקצועית ?
הרי לא פעם אנו מתבקשים לכתוב עבור אחרים, אם זה בתשלום או ללא תמורה.
תהיה אשר תהיה הסיבה – כדאי שנעשה זאת במקצועיות, ונוציא תחת ידנו את הברכה המושלמת שתשמש בצורה המיטבית את המזמין.
בעת כתיבת ברכות על פי הזמנה עלינו לעבוד על פי שלבים מוגדרים :
קבלת הפרטים
שיחת התשאול היא הברז הפותח את זרימת מי הרעיונות. השיחה מהווה את תחילת כתיבת הברכה, מנביטה את כיוונה של הברכה, ונותנת כר לספיגת רוח הדברים.
שאלון,  נכון לא נכון?
אפשר לתת לאנשים למלא שאלון, אך שיחה חופשית היא מקור חשוב להכרת מזמין הברכה, להבנת צרכיו, רצונותיו, ציפיותיו, היא גם מאפשרת לשמוע את  טון הדברים, מאפשרת לקיים דו-שיח ולשאול שאלות.
לא אחת מועלים בשיחה פרטים שלא יופיעו בברכה, אך הם נותנים בסיס רחב להכרת הנפשות הפועלות.
התשאול – איך מתחילים?
כדאי להתחיל ברקע כללי, למשל אם מדובר על ברכה לחתונה – מתי החתונה נערכת, איפה, קצת על הזוג, איך הכירו, ורק אח"כ להיכנס לעובי הקורה ולקבל פרטים על כל אחד מהם וכו'
מה עושים כשמזמין הברכה ממעיט במתן אינפורמציה?
תשובות נפוצות הן : "כמו כל ילדי בר המצווה", "הוא בעל מושלם", "רוצה לאחל לו מה שכל אבא מאחל לבת שלו שמתחתנת" וכו'. תשובות קצרות המקמצות בפרטים.  מכיוון שאנחנו ככותבי ברכות מקצועיים נדרשים לכתוב ברכה מיוחדת ואישית המתאימה ככפפה ליד, נשאל שאלות המזמינות פירוט : "מה מאפיין אותו", "במה מתבטא היותו בעל מושלם" "מה הכי חשוב לך לאחל לו" וכו'
כמה פרטים צריך לקבל ?
צריך שיהיה "בשר" לכתיבה, ועל כן תשובות סגורות ולא מפורטות,לא מקדמות את כתיבת הברכה. כדאי לקבל פרטים מקיפים, על האדם, סביבתו, מנהגיו, קשריו, אהבותיו ושנאותיו, כך ניטיב להכירו, כך ניטיב לשלב פרטים אלו בברכה
בפרקטיקה – האם להקליט את הפרטים או לרשום אותם?
הרישום הוא השיטה הטובה ביותר, אכן צריך למהר ולרשום בקצב הדיבור, לעתים יש פיזור, חזרה על דברים, אבל כדאי לרשום. מספיקה מילה אחת חדשה שנוכל להיעזר בה בכתיבת הברכה.

בהמשך – איך מעבדים את הפרטים לברכה מיוחדת ושלמה.

 

3 תגובות בנושא “ברכת פרידה כשמגיע סוף דבר”

 1. יש לי שאלה באם אתם יכולים לעזור הגיב:

  לצערי רעיתי זהבה נפטרה ובסוף החודש יש לנו הזכרה למלות שנה לפטירה. שאלתי באם אתם יכולים להציע לי לכתוב מכתב פרידה לרעייתי זהבה שהותו אני הקריא במלאות שנה לפטירתה
  בתודה מכל הלב אני אקרא זאת בזמן ההזכרה תודה

 2. מילים מהלב, אתר הברכות המחממות את הלב הגיב:

  שלום רב,
  ראשית, משתתפים בצערך.
  אנו כמובן יכולים לכתוב עבורך מכתב פרידה במלאות שנה לפטירת רעייתך.
  כדי שהמכתב יהיה אישי ומיוחד ושיקף את אשר על לבך, אנו זקוקים לפרטים.
  אנא צור איתנו קשר במייל info@mehalev.co.il
  או בטלפון 050-4478278.
  בשיחתנו נעזור לך למסור לנו את הפרטים ונבדוק את עלות כתיבת המכתב.
  בברכה,
  צוות הכותבים של אתר מילים מהלב

 3. גילעד הגיב:

  פרידה חבר

כתיבת תגובה

לאלו שרוצים ברכה לא נדושה, לאלו שחסרות להם ברכות תודה או הקדשה, לאלו שמחפשים ברכה שונה ומיוחדת, ברכה לחתונה, ברכות  לבר מצווה או ברכות ליום הולדת, הגעתם בדיוק למקום הנכון, מקום בו תוכלו למצוא ברכה לכל עת, אתר ברכות מושקע ומחכה רק לך, כי בינינו - מי לא רוצה לקבל ככה סתם מילה טובה או ברכה ? אתר הברכות "מילים מהלב" מברך אתכם על השימוש באתר ושמח על האפשרות להגיש לכם ברכות לכל ארוע ומטרה בחיים.

לאלו שרוצים ברכה לא נדושה, לאלו שחסרות להם ברכות תודה או הקדשה, לאלו שמחפשים ברכה שונה ומיוחדת, ברכה לחתונה, ברכות  לבר מצווה או ברכות ליום הולדת, הגעתם בדיוק למקום הנכון, מקום בו תוכלו למצוא ברכה לכל עת, אתר ברכות מושקע ומחכה רק לך, כי בינינו - מי לא רוצה לקבל ככה סתם מילה טובה או ברכה ? אתר הברכות "מילים מהלב" מברך אתכם על השימוש באתר ושמח על האפשרות להגיש לכם ברכות לכל ארוע ומטרה בחיים.לאלו שרוצים ברכה לא נדושה, לאלו שחסרות להם ברכות תודה או הקדשה, לאלו שמחפשים ברכה שונה ומיוחדת, ברכה לחתונה, ברכות  לבר מצווה או ברכות ליום הולדת, הגעתם בדיוק למקום הנכון, מקום בו תוכלו למצוא ברכה לכל עת, אתר ברכות מושקע ומחכה רק לך, כי בינינו - מי לא רוצה לקבל ככה סתם מילה טובה או ברכה ? אתר הברכות "מילים מהלב" מברך אתכם על השימוש באתר ושמח על האפשרות להגיש לכם ברכות לכל ארוע ומטרה בחיים.